Rajaleidja ja PPA pöördumine

Tihti ei soovi või julge noored oma muredega pöörduda täiskasvanute nagu õpetajate või lastevanemate poole, ning muremõtetele otsitakse leevendust ja vastust näiteks interneti keskkondadest, kus ohtusid on aga keeruline ette hinnata ning kontrollida. Noored võivad sattuda seltskondadesse, kes nende probleemidele sugugi lahendusi ei paku.

Üha enam on sagenenud avalikusesse jõudnud juhtumid, mil noori on veebi- ja sotsiaalmeediapõhistes mängudes kutsutud üles endale viga tegema või muul viisil ebasobivalt käituma. Seetõttu saadame teile koostöös Politsei- ja Piirivalveametiga lühikese juhise, mida oma õpilaste puhul jälgida, et kirjeldatud olukordi ennetada.

LAPSE MURE ON TÕSINE, KUI TA:
• tõmbub eemale nii sõpradest kui täiskasvanutest;
• käitumine muutub tundmatuseni ja on seda pikema aja vältel, näiteks on käitumine muutunud väljakutsuvaks ja agressiivseks;
• on muutunud ülitundlikuks ümbritseva suhtes ja kõrgenenud valvsusega;
• reageerib tugeva enesesüüdistusega;
• õppeedukus langeb märgatavalt;
• motivatsiooni on langenud või kadunud;
• mõtlemisvõime on aeglustunud ning esineb tähelepanu-, mälu- ja/või keskendumishäired.

Kui täheldate lapse käitumises ülaltoodud muutusi, suhelge lapsega ja pöörduge nõu ning abi saamiseks kooli tugispetsialisti või selle puudumisel lähima Rajaleidja keskuse poole (www.rajaleidja.ee). Kahtlustäratava veebikäitumise või sellega tekkivate küsimuste korral pöörduge kooli noorsoopolitseiniku poole, kui tegemist on ühe kooli õpilastega. Muudel juhtudel kirjutage veebikonstaabel Maarja Punakule (maarja.punak@politsei.ee) või Andero Sepale (andero.sepp@politsei.ee) ja vene keeles nõu saamiseks veebikonstaabel Jana Frolovale (jana.frolova@politsei.ee). Veebikonstaablid on leitavad ka Facebook keskkonnas.